Poradna

Potřebujete poradit ohledně ježdění na inlinech? Využijte naší poradny! Pište na info@koleckace.cz

Dobry den! Koupila jsem si kolečkové brusle. Jsem průměrná bruslařka na ledních bruslích, ale na kolečkových jsem nikdy nestála, a proto bych se chtěla zeptat, jak na nich brzdit?
Marta


Dobrý den Marto!
Brzdění na kolečkových bruslích je poměrně specifickou činností a budeme se mu věnovat v samostatném článku. V krátkosti lze říct, že je důležité regulovat rychlost jízdy. K zastavení lze využít např. trávu podél stezky (tzv. Tree stop). K základním typům zastavení pak patří zastavení patní brzdou. Jak jsem psal výše, brzy se na tuto problematiku zaměříme podrobněji.

Ahoj! Dříve jsem hrával hokej, teď bych si chtěl s přítelkyní koupit brusle. Nevíme však jak velká kolečka. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Pavel

Ahoj Pavle! Velikostí koleček a výběrem bruslí se určitě budeme na stránkách zabývat. V krátkosti lze říct, že čím kratší jsou kolečka, tím lépe se s nimi manévruje, ale nejsou tak rychlá jako velká kolečka, na kterých se zase hůře dělají různé bruslařské triky. Je tedy důležité vědět, na co si brusle pořizuji. Za zlatou střední cestu pro alespoň lehce průměrného bruslaře považuji 90 mm kolečka.

Dobrý den! Bruslím necelé dva roky. Už se na bruslích docela dobře udržím, ale pořád se mi zdá, že se hrozně nadřu, ale jezdím pomalu a všichni mě předjíždějí.

Dobrý den! Bez toho, abych Vás na bruslích viděl, těžko mohu kvalifikovaně odpovědět. Asi by se vyplatilo využít služeb bruslařského instruktora. Pravděpodobně jste si však osvojila špatnou techniku jízdy, kterou lze na našich stezkách vidět poměrně často. Problémem je nedostatečné udržení váhy na jedné brusli, čímž dochází ke krátkému skluzu. Snažte se, aby se po dokončení skluzu přiblížily oba kotníky k sobě, pro začátek se nebojte oběma kotníky dotknout.

Jsem úplná začátečnice a chci si pořídit nové brusle, má cenu investovat do drahých značkových bruslí? Petra.

Ahoj Petro! Neřekl bych, že do zrovna drahých, ale investovat do značkových bruslí bych doporučoval určitě. Myslím, že nákup pomalých, vrzajících a nepohodlných hypermarketových bruslí je nejčastější příčinou ukončení snah o to, stát se bruslařem. Proto opravdu doporučuji kupovat kvalitu.