Head Freestyle – nová značka na obzoru?

Napsal/a Zdeněk Pokorný • 26.05.2011 • Kategorie: Recenze

Firma Head je asi většině sportovně založených lidí známa. Špičkový výrobce lyží a tenisových raket se vrhnul i na pole kolečkových bruslí. Jeho loňský model v „converse“ stylu přinesl spíše rozpaky, revoluční design přebila nepohodlná bota, a tak brusle Head byly jedním z největších zklamání loňského In line megatestu. Jak na tom budou napohled opět krásné Head Freestyle?

Klady

Design

Prodyšnost boty

Zápory

Zapínání

Nepřesné číslování

Určení

Head FrHead Freestyle, jak je již z názvu patrné, jsou určeny k volnému stylu, čili můžete si na nich zajet slalom, občas si skočit nějakou tu překážku, projet se po městě nebo ujet pár kilometrů po stezce. Brusle jsou poměrně pevné a tvrdé, proto bych jejich využití viděl spíše ve sféře aggressive. Ta mi není úplně nejbližší, a tak nejsem schopen tuto stránku objektivně popsat. Nicméně si myslím, že nějaký ten skok by bruslím rozhodně neměl ublížit. Svojí konstrukcí s krátkým rámem a malými kolečky cílila firma Head nejspíše na bruslaře jezdící slalom mezi kužely. Tady mi poměrně vadí nemožnost dokonale brusle utáhnout. Slalomáři, jež nejsou zvyklí utahovat vrchní část boty na maximum, by s tím nemuseli mít problém a brusle by svůj účel splnit mohly. Některé ohlasy z In line megatestu by tomu mohly nahrávat.

Zapínání

Zapínání Head Freestyle je pro mne asi největším zklamáním. Můžete zapomenout na hladké a bezproblémové zapínání Rollerbladů. Zejména vrchní přezka jde hodně ztuha a dokonale utáhnout vrchní část boty se mi nepodařilo. Zdá se mi, že kvalitní značky bruslí se poznají podle zapínání a utahování Head Freestyle mi připomíná ne úplně kvalitní zapínání prvních bruslí Tempisch. Ale nutno dodat, že někteří bruslaři tento problém nepocítili, nelze tedy vyloučit, že mnou testovaný kus mohl vykazovat ojedinělou vadu.

Komfort a pohodlí boty

Head botaZde  je třeba hned na začátku upozornit, že číslování bruslí u značky Head neodpovídá číslování jiných firem. Opravdu si nekupujte Heady přímo na míru. Ačkoliv u některých značek obuji i boty velikosti 41, u Headu my byly 42 malé. I tím může být recenze poměrně hodně ovlivněná. Těžko tak mohu posoudit pohodlí a komfort, nicméně brusle vypadá a je díky mnoha větracím otvorům poměrně prodyšná. Proto by nemělo vadit, že vnitřní botičku nelze vyjmout.

Kolečka

Brusle jsou osazeny 80 mm kolečky, což je logické vzhledem k tomu, k čemu jsou brusle určeny, tedy především na freestyle a jízdu ve městě. Kolečka Head kolečkapůsobí především při jízdě z kopce jako poměrně rychlá, problém je především v kvalitě zapínání u boty, kdy bota příliš dobře neobepne nohu a velká část energie jde vniveč. Po rovině a do kopce mi tak brusle příliš nejely, ale problém bych neviděl v kvalitě koleček. Také se mi zdálo, že se kolečka docela rychle opotřebovávají, ale není to hodnocení úplně objektivní, jelikož jsem kolečka před jízdou nijak důkladně nekontroloval.

Jízdní vlastnosti

O jízdích vlastnostech jsem v podstatě psal výše. Bota a zejména zapínání mi příliš nesedlo a od toho se to celé odvíjí. U nepadnoucí boty  brusle nelze, co se týče jízdních vlastností, čekat zázraky. U freestyle bruslí je to poměrně zásadní věc. I když legendární Rollerblade Twister taky způsobovaly zpočátku svým majitelům nějaký ten puchýř, proto je možné, že i Heady si časem sednou.

Design

Head Freestyle jsou napohled opravdu velmi pěkné a nic si nezadají s bruslařsky věhlasnějšími značkami. Osobně jim z hlediska vzhledu nemám co vytknout, černobílá kombinace u bruslí je má oblíbená a Heady vypadaj vážně luxusně.

Kvalita zpracování

Na první pohled vypadají brusle velmi kvalitně, bohužel, jak už jsem psal v předešlých odstavcích, systém zapínání se moc nepovedl a je dost kostrbatý. Zejména vrchní přezka neobepne plynule nohu a jedná se pravděpodobně o nějaký nekvalitní plast. Ostatní části vypadají robustně a měly by vydržet i větší zátěž.

Cena

Cena Head Freestyle vzhledem k výše uvedenému není úplně nejmenší. Nicméně i přes nedostatky v zapínání jsou Heady za přijatelných něco málo přes tři tisíce.

Celkové hodnocení

Celkové hodnocení vyznívá pro Head Frestyle tak půl na půl.  Bohužel, na první pohled vypadají brusle krásně, ale stejně jako u loňských modelů vlastní užitná hodnota už tak na výši není. Je to poněkud překvapivé, protože v In line megatestu brusle rozhodně nepropadly a spousta bruslařů si je chválila. Možná opravdu nesedly jenom mně a vám budou vyhovovat. Každopádně doporučuji brusle nejprve vyzkoušet a pokud vám sednou, můžete na nich užít spoustu bruslařských zážitků.

Za zapůjčení testovaných bruslí opět děkuji firmě Sportega, kde si brusle můžete za nejlepší cenu zakoupit.

Přidat komentář

Security Code: