Bruslení v Třebíči

Napsal/a Zdeněk Pokorný • 05.05.2010 • Kategorie: Kde bruslit?

PICT5701Krásné město na břehu řeky Jihlavy rozhodně stojí za návštěvu. Při návštěvě židovské čtvrti, románsko – gotické baziliky či třetího největšího náměstí v republice rozhodně nezapomínejte ani na své oblíbené kolečkové brusle!

Ne že by Třebíč byla zrovna protkána bruslařskými stezkami, prakticky tu zatím najdeme jedinou, ta by však neměla ujít vaší pozornosti.
Navíc se rýsují bruslařům v Třebíči nové možnosti!

Cyklostezka kolem řeky Jihlavy – Svojsíkovo nábřeží – Poušov

PICT5724Stezka má pro bruslaře – turistu takřka ideální polohu. Začíná v centu Třebíče, výborně se na ni dá napojit přímo z autobusového nádraží. V případě, že pojedete vlastním autem, lze využít parkoviště, které se nachází zhruba v jedné třetině stezky. O parkovišti se ještě zmíníme.

Naši cestu začneme u Svojsíkova nábřeží. Povrch je zde sice dlážděný, ale na bruslích  lze dlažbu celkem hravě překonat, navíc budete odměněni úchvatným pohledem na řeku Jihlavu a na již zmiňovanou baziliku se zámkem. Dlaždicová část měří přibližně 500 m.
Poté vyjedete u hokejbalového hřiště a projíždíte velmi pěkným parkem Polanka. Ten měří kolem 150 metrů a navazuje na něj nově vyasfaltované parkoviště, které můžete využít i k zaparkování automobilu. Parkoviště nabízí opravdu komfortní a hladký asfalt, na kterém můžete pilovat techniku. Druhá polovina stezky pokračuje v příjemném lesním prostředí až do lokality zvané Poušov.

Kvalita trati

PICT5733Počátek stezky je, jak jsme již uvedli, dlážděný. Dlažba je rozdělena na dvě části, přičemž širší je určena pro cyklisty a užší pro pěší. Problémem mohou být spáry, ale při pohodové fitnes jízdě by vám nemuseli vadit. Následující cesta parkem vám nabídne poměrně kvalitní asfaltový povrch, na který navazuje již zmiňované, špičkovým asfaltem pokryté parkoviště. Druhá polovina trasy vede po průměrně kvalitním asfaltu, cesta by zde mohla být širší, problémem bývají napadené větvičky a listí, větší počet bruslařů, cyklistů a zejména venčících se psů.

Mimobruslařské možnosti

PICT5692Toto je velmi silná stránka třebíčské stezky. Hned na jejím začátku se můžete občerstvit ve venkovní zahrádce Hotelu Winkler. Ze Svojsíkova nábřeží máte krásný výhled na třebíčský zámek a řeku Jihlavu. Ke kochání se krásami Třebíče můžete využít několika stylových laviček. Park Polanka nabízí dětský koutek s houpačkami a prolézačkami a  hospůdku s venkovním posezením. Hned vedle parku je známý plavecký areál Polanka se třemi bazény, tobogánem, minigolfem a širokou nabídkou občerstvení. Za plaveckým areálem se nachází nově zbudované lanové centrum.

Závěr

Třebíčská stezka rozhodně nepatří k nejdelším a ani rychlobruslaři si na ní moc nepotrénují. Ideální je stezka pro rodinné bruslení, tatínek s maminkou se mohou posilnit zlatavým mokem, děti se vydovádějí na houpačkách a společne zakončí rodina výlet v přilehlém koupališti.  Stezka má navíc obrovský potenciál, co se týče délky tratě. Příjemná, stromy zastíněná, cesta skýtá jediné nebezpečí v napadeném lístí, sem tam se objeví i nějaká ta větvička. Šířka cyklostezky by také PICT5697mohla být větší, nicméně v naší republice se jedná o běžný standart. Do budoucná skýtá stezka velmi dobré možnosti rozšíření jak směrem dále do Poušova, tak na druhou stranu směrem na Vladislav. Nechme se překvapit, třebíčská radnice deklaruje jako jednu ze svých budoucích priorit výstavbu cyklistických a bruslařských stezek, a tak se možná v Třebíči dočkáme bruslařské stezky evropských rozměrů. Bohužel, nově vybudovaná stezka z Poušova do Sokolí tato očekávání nesplnila. Kdo čekal, že bude stezka napojena na stezku z Polanky, bude zklamán. Ačkoliv obě stezky dělí jen několik set metrů, na propojení pro bruslaře můžete zapomenout. Navíc  kopcovitý profil nové stezky bruslařům vůbec nenahrává. Škoda, nově položený asfalt na brusle láká!

Libušino údolí

hluchy_mlyn-1-nahledAsi každý třebíčský bruslař nejednou pomyslel na bruslení v nádherné lokalitě zvané Libušino údolí (klikněte na obrázek pro interaktivní prohlídku). (Ne)kvalita zde položeného asfaltu je však cítit snad i na jízdním kole. Se stavbu unikátní cyklostezky Jihlava – Třebíč – Raabs se blýská na lepší časy. Má být položen nový asfalt vhodný i pro bruslaře, pro které vznikne speciální okruh v solidní délce 800 m. Pokud se tato realizace podaří, třebíčské bruslení dostane opravdu novou dimenzi.

Basebalové hřiště Horka – Domky

Šikovní a pracovití členové místního oddílu se pustili do ambiciózního projektu multifunkčního sportovního areálu, který mimo prioritní basebalové hřiště a další sportoviště bude obsahovat také in -lineovou dráhu. Pokud jsou mé informace správné, na projekt už je vydáno stavební povolení a nic by tedy výstavbě nemělo bránit.


Multifunkční hřiště v Borovině

Aby toho nebylo málo, možnosti k bruslení by měli dostat i obyvatelé sídliště Borovina. V areálu bývalé základní školy, který nyní vlastní třebíčská vysoká škola, na Okružní ulici má vyrůst multifunkční hřiště s in – lineovou dráhou. Zdejší výstavba pravděpodobně ještě není tak aktuální, ale třebíčská vysoká škola by mohla být zárukou úspěchu.

Pokud připočteme in lineový povrch na třebíčském zimním stadionu či nový asfalt na dopravním hřišti v ZŠ Bartuškova (zde se konal loňský megatest kolečkových bruslí), mohla by Třebíč do budoucna uspokojit i ty nejnáročnější bruslaře. Věřme, že nastolený celorepublikový trend stavby cyklostezek bude pokračovat, občané si to jistě zaslouží!

Takže vzhůru do Třebíče a brusle s sebou!

Přidat komentář

Security Code: