Světový pohár v Ostravě

Napsal/a Zdeněk Pokorný • 26.05.2010 • Kategorie: Kde bruslit?
LILDo Ostravy se z korejského Incheonu přesunou v závěru tohoto týdne světoví elitní in-line bruslaři v čele s aktuálními lídry pořadí Světového poháru: Cecilií Baenou z Kolumbie a Scottem Arlidgem z Nového Zélandu, kteří jezdí za Powerslide Matter World Team. V neděli 30. května se uskuteční na porubské Hlavní třídě již podruhé závod série World Inline Cup, přihlášeni jsou zatím bruslaři z patnácti zemí.
Ostravský LIGLASS World Inline Cup je pátým dílem SP, poté se bruslařský peloton přesune do španělské Pamplony. „Jsme rádi, že jsme mohli díky firmě Liglass a finanční podpoře města Ostravy přivést do Česka již podruhé Světový pohár ve stále populárnějším in-line bruslení,“ uvedl Martin Plecitý, šéf pořadatelské agentury Trikam. Záštitu nad tímto dílem Světového poháru převzal pan náměstek primátora města Ostravy Mgr. Lubomír Pospíšil. Ostravský hotel PARK INN, který je oficiálním hotelem závodu, vytvořil výborné zázemí pro organizační tým a připravil skvělou nabídku pro účastníky.

Závod SP se pojede v rámci největšího středoevropského bruslařského seriálu pro veřejnost LIGLASS LifeInLine Tour, šanci závodit na stejné trati jako světová elita mají v Ostravě-Porubě na Hlavní třídě tedy všichni příchozí bez rozdílu věku a výkonnosti. Okruh na Hlavní třídě měří 3100 m.

V závodě mužů na 33 km se diváci mohou těšit na dramatické souboje: do Ostravy je už přihlášeno šest závodníků z první desítky celkové klasifikace: 1. Scott Arlidge (Nový Zéland, má ve sbírce přes 50 národních mistrovských titulů v různých disciplinách), 2. Yann Guyader (Francie, trojnásobný mistr světa, držitel 14 titulů mistra Evropy), 4. Thomas Boucher (Francie), 6. Kalon Dobbin (Nový Zéland), 7. Jakob Ulreich (Rakousko) a 8. Iňigo Vidondo (Španělsko). Přihlášeni jsou ale také vynikající Švýcaři Nikolas Iten, Severin Widmer, Timon Spöri, Michael Ackermann a Alex Singenberger (všichni Luigino Rollerblade World Team), mistr světa i Evropy Ital Fabio Francolini, starý známý z LifeInLine Tour Francouz Mathieu Grandgirard, na startu bude i velmi silný pětičlenný estonský tým UUSMAA Bont Team Estonia, přijede výborný Španěl Garikoiz Lerga s týmovými kolegy z celku Marianistas-Rollerblade-Alava-Euskadi, přihlášen je Viktoras Cesulis z Lotyšska. Českou elitu by měl vést do boje Matěj Krupka, který jezdí za Rollerblade ILA Speedodrom.  Chybět budou Portugalci, kteří mají ve stejném termínu národní šampionát, přihlášen zatím není Američan Joey Mantia z týmu Simmons-Schankel.

Také závod žen na 33 km slibuje velký boj o body do SP. Favoritkou číslo jedna je kolumbijská kráska a pětinásobná mistryně světa Cecilia Baena, která vede celkovou klasifikaci WIC a vyhrála i poslední závod v Koreji. Krýt záda jí bude týmová kolegyně Nathalie Barbotin z Francie, aktuálně 4. ve Světovém poháru.  K velkým favoritkám bude patřit rovněž Nicole Begg z Nového Zélandu, jezdící za IDEEprint X-Tech World. Ta loni vyhrála závod WIC v Rennes, ale poté se vážně zranila a ztratila celou sezonu. Letos se vrací ve velkém stylu, patří jí pátá příčka v celkovém pořadí Světového poháru, v Koreji obsadila třetí místo. Ve stejné stáji jezdí i Slovenka Renáta Karabová, loňská vítězka Českého poháru i celkové klasifikace LifeInLine Tour, té patří v letošním seriálu WIC zatím šestá příčka. Škoda, že se letos neobjeví v Ostravě olympionička Kateřina Novotná – ta je na soustředění v zahraničí.

Ze závodů bude pořizovat Česká televize 20minutový a Nova Sport 25minutový záznam. Na finanční odměny pro nejlepší jezdce je připraveno 7 000 US dolarů.

Ostrava si získala výborné renomé v bruslařských kruzích hned po vstupu do seriálu LifeInLine Tour v roce 2007, kdy hostila mistrovství České republiky. Výbornou trať na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě a skvělou diváckou kulisu vysoce ocenila i nejlepší světová bruslařka Martina Sáblíková (Nowis Team), která se stala v Ostravě mistryní ČR. Loni byl z prostředí, divácké kulisy a výborné organizace nadšen i šéf seriálu Světového poháru Markus Ott ze Švýcarska, který okamžitě projevil zájem o další setrvání Ostravy v seriálu WIC.

Ostravský závod se pojede o body do Světového poháru v kategorii Class 1. „Vybrali jsme si Ostravu-Porubu, protože je bruslařským městem a nabízí skvělou trať i vynikající diváckou kulisu,“  řekl Martin Plecitý, šéf organizačního týmu.

V Ostravě se pojede nejen o body do SP, ale bodovat se bude i do Českého poháru a seriálového pořadí LIGLASS LifeInLine Tour. Zachován zůstane kompletní program Tour, nebudou tedy chybět ani dětské závody na 1, 3 nebo 5 km v pěti věkových kategoriích, štafetové závody a populární Fitness Desítka pro veřejnost. Trať bude otevřena pro volné bruslení i v sobotu 29. května od 20:30 hodin.  Také hlavní závody WIC mají charakter open, startovat tedy může každý, kdo se na trať 33 km cítí. Informace a online přihlášky na www.lifeinline.cz

Aktuální pořadí SP (tučně označení jezdci už jsou přihlášeni do Ostravy):

Muži:
1. Scott Arlidge (NZL) 220
2.    Yann Guyader (FRA) 203

3.    Joey Mantia (USA) 200
4.    Thomas Boucher (FRA) 144
5.    Patxi Peula (ESP) 141
6.    Kalon Dobbin (NZL) 136
7.    Jacob Ulreich (AUT) 128
8.    Iňigo Vidondo (ESP) 122

Ženy:
1.    Cecilia Baena (COL) 260
2.    Giovanna Turciarelli (ITA) 210
3.    Martina Taruscia (ITA) 184
4.    Nathalie Barbotin (FRA) 181
5.    Nicole Begg (NZL) 176
6.    Renáta Karabová (SVK) 128

Přidat komentář

Security Code: